Tijekom godine u Baranji se održavaju brojni eventi, tematska događanja vezana uz hranu i vino, koja su postala tradicionalna i svake se godine posjećuju sve više i više. Neki od njih su: Gator Fest – Festival dobrog vina, Vinski maraton, Čvarak Fest / Zimski sajam i Proljetni vašar u Karancu, Jesen u Baranji – najveći riblji festival
Naša lokacija
Mjesto Popovac smješteno je podno Banovog Brda, jedine baranjske planine, koje je ranije bilo poznato i imenom Goldberg, a manje poznato i imenom Mons Aureus, u prijevodu Zlatno Brdo. Priča seže u daleku prošlost, u 4. stoljeće kada su na Mons Aureusu stari rimljani na čelu s carem Probom, koji je u Baranju donio prvi trs vinove loze, sadili lozu i proizvodili vino pa su je zbog zlatnih kapljica proizvedenih od grožđa baranjskog vinogorja nazvali Zlatno brdo. Tamo su pronađena 2 žrtvenika posvećena rimskom bogu vina i zabave Liberu (nalaze se u Arheološkom muzeju u Zagrebu).
Bogatstvo prirodne ljepote Baranje jasno je na svakom koraku. Popovac krasi rijeka Karašica i nepregledni ribnjak, Banovo Brdo čijim stazama i surducima možete prošetati i uživati u čistoj prirodi.
Volite li čistu prirodu, beskrajnu slobodu, cjelodnevni odmor i antistresnu terapiju, onda su ova mjesta idealna za vaše putovanje.
Ukoliko ste avanturističkog duha svakako krenite u avanturu, istražite brdo, posjetite stari rudnik i veliku pećinu u potrazi za šišmišima, a u mirnoći šume, vinogradima nahranite dušu. Diljem Baranjske planine grade se vinske ceste, koje za cilj imaju turističku ponudu podići na još višu razinu. U bliskoj budućnosti zaživjet će još jedan veliki projekt vezan uz Baranjsku planinu – Turski put, koji će spojiti Beli Manastir i Batinu. Dakako, kroz planinu.
U Suzi i Zmajevcu, prošetajte surducima sa starim vinskim podrumima ili gatorima. Upravo surduci pokazuju dio baranjske mističnosti i bajkovitosti. Kako i ne bi kada se u njima čuvaju vjekovne tajne ovdašnjih vinara i vinogradara. Rado će ih (ne baš sve) podijeliti s gostima, koji se, često, kući vraćaju poprilično ”mistični” i ”bajkoviti”. No, bez glavobolje, što poznavateljima vinskih tajni mnogo govori o kvaliteti vina.
Baranja se diči svojom bogatom tradicionalnom kuhinjom. Glavni sastojak je paprika, a delicije kao što su kulen, čvarci, Fiš paprikaš, šaran u rašljama, grah u ćupu, neka su od jela po kojima je Baranja već prepoznatljiva kako u drugim krajevima Hrvatske, tako i izvan prostora naše zemlje.
Posjetite najljepši simbol Belog Manastira i prelijepu priču o obnovljenoj građi iz zaborava. Uređenjem/dogradnjom postojeće građevine u današnji etnološki centar, nastojala se stvoriti kulturna turistička ponuda koja komplimentira postojeću etno-enološku ponudu. Prikazivanjem vrijednih etnoloških blaga Baranje unutar prostora etnološkog centra nastoji se razviti cjelogodišnja turistička ponuda.
Kopački rit
Jedno od najbolje očuvanih močvarnih područja Europe, smješten je u Baranji, u trokutu što ga čine dvije velike rijeke, Dunav i Drava. Smješten na rubnim dijelovima općine Bilje i dom je mnogim vrstama ptica, osobito pticama močvaricama. Do sada je zabilježeno 300 vrsta, a na području Parka gnijezdi orao štekavac, simbol Parka. U Parku su posjetiteljima na raspolaganju brojni načini obilaska Parka: turističkim brodicama, malim čamcima, kanuima, biciklima i pješice, a u ove dane i grijanim turističkim vlakićem, sve uz stručnog vodiča koji će posjetitelje najbolje upoznati sa prirodnim bogatstvom parka.
Svetište Marija Lurd
Na Banovom Brdu nalazi se svetište Mariji Lurd koji svake godine na blagdan Velike Gospe pohodi velik broj vjernika.
Spomenik pobjedi u Batini
Posjetite Batinu i Spomenik pobjedi, koji se ponosno uzdiže iznad Dunava, na samom početku planine, iznad litice kod koje se odvijala jedna od najvećih i najkrvavijih završih operacija Drugog svjetskog rata.