Mijenjamo životne
navike.
PROIZVODNJA GLJIVA BUKOVAČA
Proizvodni uvjeti
Gljivarnik se nalazi u mjestu Popovac, a smješten je u prostoru od
70 m2, s idealnim uvjetima temperature, vlage i svjetlosti.
Bukovaču proizvodimo tokom cijele godine u kontroliranim uvjetima.
Izgled bukovače
Klobuk gljive je širine od 5 do 20 cm. Boja ovisi o temperaturi i starosti gljive. Na nižim temperaturama klobuk je tamnije boje, a sa starošću gljiva postaje tamnija. Kod mlade gljive, rub klobuka je savijen prema dolje, kasnije se izravnava i zatim se savija prema gore. Meso je bijele boje, ugodnog mirisa i okusa.
Bukovače se odlikuju visokim prinosom i otpornošću na različite bolesti i štetnike.
Ukusna bukovača vam može poslužiti ne samo kao hrana, već i kao lijek
Služe se samostalno, u juhama, rižotima, varivima, punjene ili kao dodatak jelima. Ponekad se od njih pravi umak, popularne su u azijskoj kuhinji.
01
Preporuka
Gljiva bukovača jedna je od cjenjenijih gljiva koje su idealna zamjena za meso te se kao takva često preporučuje vegetarijancima i osobama s određenim zdravstvenim tegobama.
02
Uzgoj
Bukovače (Pleurotus ostreatus), jedna su od najčešćih vrsta kultiviranih gljiva u svijetu. Gljive bukovače prirodno rastu na i blizu stabala u umjerenim i suptropskim šumama diljem svijeta, a komercijalno se uzgajaju u mnogim zemljama.
03
Priprema
Gljive bukovače se jedu u raznim kuhinjama, a posebno su popularne u kineskoj, japanskoj i korejskoj kuhinji. Mogu se sušiti i obično se jedu kuhane. Omiljene su diljem svijeta zbog svoje nježne teksture i blagog, slanog okusa.
Zdravstvene prednosti
Snižavanje kolesterola
Bukovača brzo i prirodno snižava
kolesterol u krvi.
Istraživanje objavljeno u reviji Mycobiology pokazalo je da konzumacija bukovače pomaže u snižavanju ukupne količine kolesterola za 37%, a triglicerida za 45%.
Kolesterol je tvar nalik vosku koja se nalazi u brojnim dijelovima tijela i igra značajnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja.
Sastavni je dio staničnih membrana i sudjeluje u sintezi žučnih kiselina, nekoliko hormona i vitamina.
Višak kolesterola može se nakupiti u krvi, stvoriti masne naslage u arterijama te povećati rizik od srčanog i moždanog udara.
Ublažavanje upala
Bukovače su iskazale jaka protuupalna svojstva, što bi moglo značiti da imaju potencijala za ublažavanje bolesti kao što su reumatoidni artritis i upalna bolest crijeva.
Prema laboratorijskom istraživanju objavljenom u časopisu Nutrition Journal, sastojci bukovače smanjuju razinu markera upale, što je pokazatelj smanjenja upale.
Upala je imunosna reakcija čija je svrha zaštita tijela od bolesti.
Kronična upala nema zaštitnu funkciju nego je zdravstveni problem. Povezana je s povećanim rizikom od karcinoma, srčane bolesti i dijabetesa.
Suzbijanje slobodnih radikala
Neka su istraživanja otkrila da su bukovače bogate antioksidansima, spojevima koji se suprotstavljaju slobodnim radikalima i time sprečavaju oštećenja stanica.
I laboratorijska i životinjska istraživanja pokazala su da sastojci bukovača podižu nivoe antioksidansa u organizmu i neutraliziraju štetne slobodne radikale.
Antioksidansi igraju središnju ulogu u održavanju zdravlja i smanjuju rizik od mnogih kroničnih bolesti.
Zaustavljanje rasta zloćudnih stanica
Jedna od najznačajnijih blagodati bukovača njen je učinak na stanice karcinoma.
U laboratorijskom istraživanju u Metodističkom zavodu u Indianapolisu znanstvenici su uspjeli spriječiti rast i širenje stanica raka debelog crijeva.
Drugo je laboratorijsko istraživanje utvrdilo da ekstrakt bukovača ima razoran učinak na stanice raka debelog crijeva i leukemije.
Bukovače duguju ta svojstva visokom sadržaju antioksidansa poput selena i beta-glukana.
Selen je jedan od mikronutrijenata s najjačim djelovanjem protiv slobodnih radikala.
Polisaharidi, koji podupiru imunosni sustav, druga su značajna grupa hranjivih tvari u ovoj gljivi.
Zaštita zdravlja mozga
Poznato je da prehrana direktno utječe na zdravlje organa, uključujući mozak.
O namirnicama koje unosite u organizam ovisi rizik od neurodegenerativnih bolesti i demencije.
Analize su pokazale da su bukovače bogate vitaminima i mineralima osobito značajnima za moždano zdravlje.
Među njima su niacin (B3), koji pomaže kod Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije, te riboflavin (B2), koji ima terapijski učinak protiv Brownovog sindroma, oblika poremećaja motornih neurona.
Dijetalna prehrana
Bukovače imaju vrlo nizak udio kalorija – otprilike 33 kcal na 100 grama svježih gljiva. Zbog toga su izvrsne za osobe koje žele smanjiti unos kalorija, a da se pritom osjećaju sito.
Bukovače sadrže dijetalna vlakna koja pomažu u regulaciji probave, održavaju zdravlje crijeva i pridonose osjećaju sitosti. Vlakna usporavaju probavu, što znači da osjećaj sitosti traje dulje, smanjujući potrebu za prejedanjem.
Ove gljive imaju vrlo nizak udio masti, što ih čini pogodnima za osobe koje izbjegavaju visokomasne namirnice. Većina masti u bukovačama su nezasićene masne kiseline, koje su zdrave za srce.
Bukovače su dobar izvor biljnih proteina, koji su važni za izgradnju i oporavak mišićnog tkiva. Zbog proteina, gljive mogu pomoći u održavanju mišićne mase tijekom dijete, a pritom pridonose osjećaju sitosti.